Символи у вишиванках та їх значення

Символи у вишиванках та їх значення.

символи у вишиванках Основними орнаментами в українських вишивках є геометричний і рослинний. Кожен завиток, елемент, фігура мають своє особливе значення.

Ромби – за переконаннями дослідників відноситься до символів родючості. Часто зустрічається на весільних рушниках у поєднанні з іншими елементами та жіночих сорочках при оздобленні коміру.

Квадрати відносять до символів Землі. Яка дає життя усьому сущому.

Коло – символ небесного світила. Символізувало різні природні явища. Також сонце могло символічно зображуватись хрестами, свастикою, хрестами в колі. Асоціювалося з чоловічою силою та заплідненням.

Калина – один із важливіших символів українського народу. Дерево нашого роду, яке пов’язували зі створенням Всесвіту. Із-за червоного кольору ягід вона також стала символом крові та немеркнучого роду. Важкими калиновими гронами прикрашали рушники, парубочі та дівочі сорочки.

Дуб і калина – таке поєднання притаманне оздобленню чоловічих вишитих сорочок. Поєднання сили і краси. В дохристиянські часи дуб був символом бога Перуна – покровителя сонячної енергії. Життя та розвитку.

Виноград – символізує неперервність роду, в якому чоловік є сіячем, а жінка берегинею. Часто можна зустріти цей орнамент на Київщині, Полтавщині та Чернігівщині.

Макові приписували чарівну силу, яка могла захистити від усякого зла. Давні українці вірили, що кожна квітка маку несе в собі пам'ять невмирущого роду. Вишивали його на рушниках та сорочках в тих родинах, де був загиблий.

Лілія – символізує дівочі чари, чистоту та цноту. Разом з нею в орнаменті обов’язково присутній хрест, а сама квітка схожа на двох пташок. Відбувається єднання вологої материнської енергії та сонячної батьківської. А хрест ніби благословляє на створення сім’ї.

Ружа присутня в орнаментах багатьох областей України. Одна з улюблених квіток, якими обсаджували хати та ретельно їх плекали. Пов’язана за староукраїнською назвою крові. Укладалася у візерунок в вишивці по колу, символізуючи неперервність роду.

Хміль відноситься до молодіжної символіки, розкошує на сорочках дівчат та парубків. Використовується на весільних рушниках, пов'язаний з любов’ю, молодістю та продовженням роду.

Тваринні орнаменти дуже часто є своєрідним зображенням, притаманним лише цій вишивальниці. Часто зображують у візерункових переплетеннях коней, зайців, риб, півнів, голубів, сов.

Стаття написана за підтримки ЕтноДому (інтернет-магазин вишиванок)


Поділіться в соцмережах:

Залиште коментар! (Коментар з'явиться після модерації)

Не реєструвати

Премодерація - коментарі проходять перевірку.

Вкажіть email та пароль.
(Якщо Ви хочете зареєструватися Вам потрібно буде підтвердити еmail.)



(обязательно)