
З 12 травня до 16 липня 2023 в Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України відбуватиметься виставка Марії Левитської «Народження образу». Відкриття виставки 12 травня о 17:00.
Марія Сергіївна Левитська – українська художниця театру і кіно. Навчалася у Національній академії образотворчого мистецтва та архітектури України (факультет живопису, відділення сценографії під керівництвом професора Данила Лідера). Понад 30 років є головним художником Національного академічного театру опери та балету імені Т. Г. Шевченка.
Робота художника музичного театру вимагає особливого вміння поєднати музику і драматургію. Працюючи над виставою з її тематикою та музичним матеріалом, художниця шукає в історичній спадщині зорову, просторову предметну матеріальність, яка б допомогла створити унікальні образи вистави, гармонійно поєднати історію костюма та стилю з музикою і сценічним рухом. Створені мисткинею ескізи костюмів та сцени, демонструють процес народження образу майбутньої постановки.
Марія Левитська — яскрава, часом епатажна, з власним неповторним почерком, в якому талановито й химерно переплелися сценографічні відкриття різних напрямів живописного, предметного, образного, умовного. Фактура й колорит її рішень завжди несподівані, емоційні, захопливі.
У музичному театрі працювали знані сценографи — Анатоль Петрицький, Федір Нірод, Євген Лисик. Серед них Марії Левитській вдалося створити свій власний, ні на кого не схожий стиль, розвинути свою концепцію нової варіативності простору музичної сцени, користуючись і старими техніками театрального живопису, і новітніми технологіями.
На виставці представлені твори Марії Левитської з колекції Музею театрального, музичного та кіномистецтва України, а також з особистої збірки художниці:
- Ранні роботи: ескізи костюмів до вистави «Макбет» В. Шекспіра (1976), режисер В. Булатова, сценографія Д.Лідера, Хмельницький музично-драматичний театр ім. М. Старицького, до вистави «Стійкий принц» П.Кальдерона (1981), режисер М. Нестантінер, Г. Гладій, Київський молодіжний театр.
- Ескізи костюмів до кіно: як художниця-постановниця і художниця костюмів Марія Сергіївна працювала на кіностудії імені Олександра Довженка. Серед її кіноробіт - співпраця з Іваном Миколайчуком над фільмом «Украдене щастя» (1984, не здійснено), «Важко бути богом», режисер П. Фляйшман (1986, не здійснено), «Капітан Фракасс», режисер В. Савельєв (1984 ).
- Ескізи до всесвітньовідомих оперних та балетних постановок: «Мойсей» М. Скорика, «Лючія ді Ламмермур» Г. Доніцетті, «Макбет», «Бал-маскарад», «Дон Карлос», «Набукко» Дж. Верді, «Турандот» Дж. Пуччіні, «Джоконда» А. Понкієллі, «Корсар» А. Адана, «Ніч перед Різдвом» Є.Станковича, «Грек Зорба» М. Теадоракіса, «Дафніс і Хлоя» М. Равеля; до закордонних постановок - «Спляча красуня» (Гданськ, Польща), «Тойбеле та її демон» (Хайфа, Ізраїль); до драматичних вистав - «В полоні пристрастей (Камінний господар)» Київ, театр імені Лесі Українки.
ВІДКРИТТЯ ВИСТАВКИ: 12 травня, 17:00-19:00
МІСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ: Музей театрального, музичного та кіномистецтва України
АДРЕСА: Київ, вул. Лаврська, 9; корпус 26 (територія Києво-Печерської лаври)
У Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України виставка триватиме з 12 травня до 16 липня 2023 року. Графік роботи: понеділок, середа-неділя з 10:00 до 17:00 (вівторок – вихідний).
Сторінка музею:
https://www.facebook.com/MuzejTeatralnogoMuzicnogotaKinomistectvaUkraini