What in UA - Новини культури і мистецтва

Мати Тереза — свята чи злочинець? Шокуючі факти про «ангела милосердя»

Людина і суспільствовідео / знаменитості / релігія / скандал / суспільство
Дмитро КовальчукКоментарі: 0Перегляди: 39
25
квітня
2025
Мати Тереза — свята чи злочинець? Шокуючі факти про «ангела милосердя»

4 вересня 2016 року, під час богослужіння на площі Святого Петра у Ватикані, Папа Римський Франциск проголосив Матір Терезу святою. День пам'яті Святої Матері Терези - 5 вересня. Докладніше: https://uk.wikipedia.org/wiki/Мати_Тереза

Хто насправді ховався за маскою святості

Мати Тереза

Чи знали ви, що Мати Тереза, яку мільйони вважають святою благодійницею, насправді була причетна до відмивання грошей для диктаторів? Коли італієць Джорджіо Бруско, особисто знайомий з матір'ю Терезою та засуджений за керівництво мафією, дізнався про її канонізацію, він сказав: «Якщо вона свята, то я — Ісус Христос».

Слідкуйте за фінансовими потоками — саме вони розкривають справжню природу людини.

Агнес Бояджиу — початок шляху

26 серпня 1910 року в Скоп'є, у заможній родині албанців-католиків, народилася дівчинка на ім'я Агнес Бояджиу. Її батько був палким албанським націоналістом, членом підпільної організації, мета якої полягала в очищенні Скоп'є від сербів та приєднанні міста до Албанії. Незабаром його вбили під час нападу на сербське село.

Донька успадкувала батьківські погляди. Попри вільне володіння сербською мовою та закінчення сербської гімназії, під час майбутніх офіційних візитів до Югославії вона завжди спілкувалася лише через перекладача.

1928 року, після закінчення гімназії, Агнес виїхала до Ірландії в монаший орден «Сестри Лорето». Там вона вивчила англійську мову, стала черницею під іменем Тереза і була відправлена до індійського міста Калькутта викладати в католицькій школі святої Марії.

«Божественне» покликання та початок місії

Мати Тереза

За її спогадами, у 1946 році їй було видіння Ісуса Христа, який наказав кинути школу, скинути чернече вбрання, одягнути місцеве національне плаття сарі та йти допомагати найбіднішим і нещасним. Втім, в інших спогадах вона стверджувала, що Бог приходив до неї регулярно, починаючи з п'ятирічного віку.

Дивно, але їй вдалося заручитися підтримкою як влади, так і свого безпосереднього католицького керівництва. Під заклад, який сама мати Тереза назвала «Дім для вмираючих», мерія виділила їй у 1948 році колишній храм індійської богині Калі. Персоналом стали 12 черниць заснованого матір'ю Терезою ордену «Сестри місіонерки любові», який згодом поширився по всьому земному шару з благословення Папи Римського.

Всесвітня слава та «божественне» світло

Всесвітня слава прийшла до її організації у 1969 році, коли за завданням BBC журналіст Малкольм Маггерідж зняв документальний фільм «Щось прекрасне для Бога», що прославляв її діяльність. Це був не просто хвалебний матеріал — екзальтований журналіст стверджував, що під час зйомок сталося чудо: у «Домі для вмираючих» не було освітлення, але зйомки вдалися, оскільки «з'явилося божественне світло».

Хоча оператор Кен Мак-Міллан пізніше заявив, що просто вперше застосували нову плівку фірми Kodak для нічних зйомок, у ті часи інтернету не було, і оператор не міг перекричати могутню корпорацію BBC. Людям завжди цікавіше читати про чудеса, ніж про нові властивості кіноплівки.

Завдяки піару кількість черниць ордену зросла до 5000, а також з'явилося понад 500 храмів у 121 країні світу. Повсюди почали відкриватися хоспіси, центри допомоги тяжкохворим та соціальні будинки. Хоча мати Тереза як і раніше називала їх «Домами для вмираючих».

Пекло замість раю — реальність «Домів для вмираючих»

Мати Тереза

Що насправді відбувалося в цих закладах, розповіла в документальному фільмі «Ангел з пекла» Мері Лаудон, яка працювала в одному з них:

«Перше враження було таке, ніби я бачу кадри з нацистського концтабору, оскільки всі пацієнти також були поголені наголо. З меблів лише розкладушки та примітивні дерев'яні ліжка. Два зали. В одному повільно вмирають чоловіки, в іншому — жінки. Практично ніякого лікування, з ліків лише аспірин та інші дешеві препарати. Крапельниць не вистачало, голки використовувалися багаторазово. Черниці промивали їх у холодній воді. На моє запитання, чому вони не роблять їх дезінфекцію в окропі, мені відповіли, що це не потрібно і на це немає часу».

Мері згадує 15-річного хлопчика, у якого спочатку були звичайні болі в нирках, але йому ставало все гірше, оскільки він не отримував антибіотики, а пізніше йому стала необхідна операція. «Я сказала, що для його лікування потрібно лише викликати таксі, відвезти до лікарні та оплатити недорогу операцію. Але мені відмовили, пояснивши: "Якщо ми зробимо це для нього, то доведеться робити для всіх"».

Результати численних перевірок «Домів для вмираючих» підтверджують слова Мері Лаудон. Неодноразово відзначалося, що там практично не укладають трудових договорів з лікарями, а всю основну роботу виконують безоплатні волонтери, які повірили в міф про заклади Маті Терези. Лікарі відзначали недотримання гігієнічних норм, перенесення хвороб від одного пацієнта до інших, їжу, непридатну для вжитку, та відсутність елементарних знеболювальних.

Філософія страждання — «поцілунки Ісуса»

Останні свята фактично заборонила, заявивши: «Є щось прекрасне в тому, як бідняки приймають свою долю, як страждають, немов Ісус на хресті. Світ багато отримує від страждання. Мучення означає, що Ісус вас цілує». Внаслідок цього больовий шок став причиною смерті для багатьох.

Вся ця жорстокість ідеально вкладалася в її концепцію «спасіння» хворих. Якщо для нормальних людей спасіння хворого означає його одужання, то для Маті Терези це означало його перехід у католицизм і спасіння таким чином від мук пекла в загробному житті. Тому чим сильніше страждав хворий, тим легше було його переконати, що для позбавлення від страждань треба стати католиком.

Обряд хрещення в «Домах для вмираючих» проходить так само просто, як і все інше: хворому покривають голову мокрою ганчіркою та читають відповідну молитву. Далі, якщо пацієнт після цього виживе, то всім розповість, що це сталося завдяки переходу в католицизм, а якщо не виживе — нічого не розповість.

Подвійні стандарти — лікування для «святої»

Мати Тереза

Коли самій Маті Терезі знадобилася медична допомога, вона не стала користуватися послугами своїх медзакладів, а відправилася лікуватися до однієї з найдорожчих клінік світу — до Каліфорнії.

Так само легко вона змінювала свою позицію з інших питань, якщо їй це було вигідно. Наприклад, вона була категорично проти абортів. У своїй промові під час вручення їй Нобелівської премії миру 1979 року вона заявила: «Найбільша загроза миру сьогодні — це аборти, тому що це пряма війна, вбивство, пряме вбивство людини її власною матір'ю».

Однак коли її подруга прем'єр-міністр Індії Індіра Ганді почала примусову стерилізацію бідняків, Агнес Бояджиу повністю підтримала цю кампанію. Правда, у 1993 році знову змінила позицію та засудила 14-річну ірландську дівчину, яка зробила аборт після зґвалтування.

Розкіш за чужий рахунок

Попри те, що Агнес Бояджиу скрізь закликала до скромного христианського способу життя, сама вона під час своїх численних подорожей світом віддавала перевагу пересуванню в персональних літаках та вертольотах, а зупинялася в найфешенебельніших резиденціях.

Завдяки масованій пропаганді мільйони людей повірили всесвітній благодійниці нещасних і надсилали її ордену свої пожертвування. Крім Нобелівської премії, мати Тереза та її орден отримали ще десятки премій від різних організацій на величезні суми. Однак про те, як вони витрачаються, нобелівська лауреатка говорити не любила. На прохання журналістів про інтерв'ю вона зазвичай відповідала: «Поспілкуйтеся краще з Богом».

Фінансові махінації та «благодійність»

Завдяки дружбі з Індірою Ганді її монаший орден, зареєстрований в Індії, довгі роки був звільнений від будь-якого фінансового контролю під приводом того, що він є великою благодійною організацією. При цьому, коли 1998 року було складено рейтинг фінансової допомоги від організацій у Калькутті, ордену «Сестри місіонерки любові» не було навіть серед 200 перших.

Наймогутніший скандал, пов'язаний з витрачанням пожертвувань, отриманих Агнес Бояджиу, стався 1991 року, коли німецький журнал Stern на основі документів опублікував інформацію про те, що лише 7% пожертвувань йде на лікування хворих. Гігантські суми осідали на рахунках Банку Ватикану в Римі.

Гроші диктаторів — «святі» доходи

Походження пожертвувань мати Терезу не бентежило. Вона спокійно приймала гроші, награбовані диктаторами в своїх народів.

У 1981 році вона відвідала Гаїті, де правив Жан-Клод Дювальє, який отримав владу після смерті батька-диктатора. Здавалося б, що хорошого можна сказати про ситуацію в найбіднішій країні Західної півкулі та одній з найбідніших у світі, де процвітають корупція та хвороби, і де родиною Дювальє скоєно 60 тисяч явних і таємних політичних убивств. Однак мати Тереза заявила, що ніде у світі не бачила такої близькості між бідняками та керівником держави. В результаті вона отримала від гаїтянського диктатора 1,5 мільйона доларів.

Іншим відомим дарувальником, який облагодіяв мати Терезу на 1,25 мільйона доларів, був американець Чарльз Кіттінг. Пізніше, коли він потрапив під суд за те, що пограбував 23 тисячі вкладників свого фонду на 252 мільйони доларів, мати Тереза надіслала листа з проханням про помилування вірного та щедрого сина католицької церкви.

У відповідному листі прокурор Пол Терлі написав, що «церква не повинна дозволяти використовувати себе як засіб для заспокоєння совісті злочинця» та запропонував Агнес Бояджиу повернути отримані від Кіттінга гроші тим, у кого вони були вкрадені. У відповідь — тиша.

Складний шлях до святості

Мати Тереза

З моменту смерті засновниці ордену «Сестри місіонерки любові» і до того моменту, як вона стала святою, пройшло рівно 19 років, і йшов цей процес нелегко. За правилами католицької церкви для того, щоб людина була канонізована як свята, вона повинна скоїти чудо.

Пошук чудес, скоєних матір'ю Терезою, було доручено канадському священнику Брайану Колодійчуку. Спочатку він оголосив, що мешканка індійського штату Бенгалія Моніка Бесра мала 17-сантиметрову злоякісну пухлину в шлунку. У річницю смерті Маті Терези — 5 вересня 1998 року її сестра поклала їй на живіт медальйон з ликом Святої Богородиці, яким доторкнулися до тіла Маті Терези в день її похорону, та звернулася до всесвітньої праведниці з молитвою про її одужання. Через 8 годин пухлина нібито зникла.

Все було чудово, у прямому та переносному сенсі цього слова, але тут Моніка Бесра посварилася зі своїм чоловіком, а той заявив журналістам, що в його дружини була не пухлина, а кіста яєчника, яку вилікували за допомогою ліків, за які він заплатив велику суму зі своєї кишені, а потім відвів журналістів до лікарів, у яких збереглися відповідні медичні документи.

Після цього скандалу у Ватикану віра в святість черниці, яка принесла йому за найскромнішими підрахунками 3 мільярди доларів і мільйони нових послідовників, не пропала. Але для збереження пристойності була зроблена багаторічна пауза в канонізації для заспокоєння та забуття.

У 2008 році преподобний Колодійчук знайшов нове чудо в Бразилії, де у Марсіліо Андріно була злоякісна пухлина мозку, але після того, як його дружина Фернанда стала молитися Маті Терезі, вона зникла. Ніяких медичних документів у цьому випадку не було, що убезпечувало від повторення випадку з Монікою Бесрою.

Історія Маті Терези розкриває темну сторону релігійної благодійності, коли під маскою святості ховаються фінансові махінації, подвійні стандарти та байдужість до справжніх страждань людей. Ватикан канонізував жінку, яка принесла церкві мільярди доларів, але справжнє лікування хворих її ніколи не цікавило.

Відео: реальна історія Матері Терези

Відомі цитати Матері Терези

Мати Тереза

Про любов і милосердя

«Не всі ми можемо робити великі справи, але кожен може робити малі справи з великою любов’ю».

Ця фраза, сказана під час її роботи в Калькутті, підкреслює важливість навіть найменших актів доброти, якщо вони зроблені щиро.

«Любов не можна виміряти, але вона проявляється в тому, що ти робиш».

Мати Тереза наголошувала, що справжня любов виявляється через дії, а не слова, особливо в служінні нужденним.

«Якщо у вас немає часу посміхнутися людині, яка поруч, як ви знайдете час для Бога?».

Ця цитата відображає її переконання, що любов до Бога проявляється через доброту до інших.

Про бідність і страждання

«Бідність створена не Богом, а нами, бо ми не ділимося».

У своїх промовах Мати Тереза часто звертала увагу на соціальну несправедливість і закликала до солідарності з бідними.

«Страждання — це дар від Бога. Воно очищає, наближає до Нього».

Ця фраза, хоча й суперечлива, відображає її релігійну концепцію, де страждання розглядається як шлях до духовного зростання.

«Найбільша бідність — це не брак їжі чи даху над головою, а відчуття, що ти нікому не потрібен».

Цей вислів підкреслює її фокус на емоційній і духовній підтримці, а не лише матеріальній допомозі.

Про віру і служіння

«Я — лише маленький олівець у руці Бога, який пише любов до світу».

Ця метафора ілюструє її скромність і переконання, що її діяльність була частиною Божого плану.

«Моліться просто, як діти, і Бог почує вас».

Мати Тереза закликала до щирої та простої віри, доступної кожному.

«Робіть усе для Бога, і Він зробить усе для вас».

Ця цитата відображає її глибоку релігійність і віру в те, що служіння Богу приносить духовні плоди.

Про мир і єдність

«Якщо ми не маємо миру, це тому, що ми забули, що належимо один одному».

Ця фраза з її промови під час вручення Нобелевської премії миру 1979 року закликає до єдності та взаємної відповідальності.

«Мир починається з посмішки».

Простий, але потужний заклик, який Мати Тереза часто повторювала, наголошуючи на важливості маленьких жестів для створення гармонії.

«Найбільша загроза миру — це аборти, бо це вбивство любові».

Ця суперечлива цитата з її Нобелевської промови відображає її категоричну позицію проти абортів.

Про життя і людяність

«Життя — це можливість, скористайся нею. Життя — це любов, насолоджуйся нею».

Цей вислів, часто цитований у її листах, закликає цінувати життя та наповнювати його добром.

«Не чекайте великих лідерів; робіть це самі, людина до людини».

Мати Тереза вірила, що зміни починаються з індивідуальних зусиль, а не з великих політичних рухів.

«Допоможи одній людині за раз, і завжди починай із того, хто поруч».

Ця фраза підкреслює її практичний підхід до благодійності, зосереджений на допомозі конкретним людям.

Статті про Мати Терезу:

https://www.washingtonpost.com/wp-srv/inatl/longterm/teresa/stories/obit090697.htm

https://www.forbes.com/2010/08/10/forbes-india-mother-teresa-charity-critical-public-review.html

Книга англійською мовою Крістофер Хітченс "Місіонерська позиція. Мати Тереза ​​в теорії та на практиці."

https://drive.google.com/file/d/0B6OylzQoo56GclRHQ2xBU1FkRk0/view

Причини війни та образ ворога: від фантастики Філіпа Діка до психології сучасних конфліктів
Андрій Зелінський презентує нову книгу «Мапа»
Поділіться в соцмережах:twitter.com facebook.com blogger.com livejournal.ru
Залиште коментар!

Коментар буде опубліковано після перевірки

Ви можете ввійти за допомогою свого логіна або зареєструватися тут.

(обязательно)

  • Афіша подій
  • Кіно і Театр
  • Музика
  • Образотворче мистецтво
  • Література
  • Людина і суспільство
  • Мозаїка життя
Найпопулярніше
  • Відео про чудеса України - проект «7 чудес України» 1
Останні коментарі
Книга «Jingle Bellz» Олексія Анулі: шокуюча сповідь українського воїна про виживання у російському полоні
  • Mikki » Це дуже цікава і складна тема. Мало хто зі звільнених наважується говорити, адже страх осуду...
Шановний Пацюк - архетипы Украины
  • Dimochka » Алексей Арестович покинул Украину в сентябре 2023 года, предположительно, с помощью письма от Главного управления...
Причини війни та образ ворога: від фантастики Філіпа Діка до психології сучасних конфліктів
  • Анонім » У оповіданні чітко сказано – це психічно хворі люди. Навіщо всі ці натяки про суспільство...
  • Андрій » Ход думок, приблизно такий: Люди створюють ворога, щоб відчути контроль. Істерія стає заразною, страх передається як вірус. Ворог...
СЛАВА+ Інтерв'ю з зірками шоу-бізнесу Відео
  • Vicster » СЛАВА+ витягнув на світ божий всі секрети наших зірок. Мабуть це найбільша підбірка інтерв'ю за...
  • Головна
  • Про сайт
  • Коментарі
  • Контакти
  • Архів
×
Пошук по сайту
© Новини культури та мистецтва, 2025.