
Безмовна революція - як німе "Плем'я" переглянуло межі кіномови, і найкраще українське кіно знайшло мільйони глядачів.
"Плем'я" - український повнометражний фільм 2014 року режисера Мирослава Слабошпицького. Його сміливо називають однією з найбільш новаторських і провокаційних стрічок за останні роки. "Плем'я" йде без жодного вимовленого слова - діалоги й оповідь цілком ведуться українською жестовою мовою. Слабошпицький відмовився від субтитрів і дубляжу, тож глядач повністю занурюється у світ нечуючих героїв. Вражаюче за своєю силою та відвертістю українське кіно не залишило байдужими ні критиків, ні глядачів.
Фільм Плем'я 2014 дивитися онлайн безкоштовно
https://www.youtube.com/watch?v=GspOGJ-_y0A
Короткий сюжет фільму "Плем'я"
Молодий хлопець Сергій вступає до школи-інтернату для глухонімих підлітків. Тут панують жорстокі порядки - старшокласники об'єднані в кримінальне угруповання "Плем'я" під проводом Короля. Новачок Сергій проходить криваву посвяту в банду і змушений брати участь у розбоях і грабежах.
У цьому безжальному світі Сергій знайомиться з Анею - однокласницею, втягнутою в поставлений викладачами школи бізнес сексуальної експлуатації дівчат-повій. Між Сергієм та Анею спалахують почуття. Коли Аня вагітніє, вона змушена зробити аборт на гроші, відібрані Сергієм у перехожих.
Дізнавшись, що Аню збираються відправити в сексуальне рабство в Італію, Сергій намагається її врятувати. Але Король і його банда безжально б'ють хлопця. Вночі Сергій у помсту холоднокровно вбиває Короля і його поплічників. Фінал залишається відкритим - Сергій іде, а доля Ані невідома.
Новаторські підходи використані у фільмі
Новаторський підхід "Племені" дарує глядачеві абсолютно нові відчуття під час перегляду кіно без слів. Відсутність звукової доріжки з діалогами повністю занурює в безмовний світ героїв. Замість звичних слів оповідь рухається через жести, міміку, пластику тіла. Глядач змушений уважно вдивлятися в кожен рух, кожен погляд, щоб вловити підтекст і емоції персонажів.
Довгі сцени без діалогів створюють майже фізичне відчуття тиші, даючи змогу відчути тягучий час і переживання героїв зсередини. Спосіб зйомки довгими статичними планами максимально наближає глядача до дії, змушуючи співпереживати так, ніби бачиш усе на власні очі. Замість закадрового голосу режисер використовує мову кіно в найпрямішому сенсі - візуальну стихію жестів, що створює щільну атмосферу.
Унікальна жестова кіномова "Племені" долає кордони культур, рас і національностей. Універсальні жести та рухи тіла однаково зрозумілі глядачам по всьому світу без перекладу. Такий підхід повертає кінематографу первозданну емоційну силу німого кіно. Мирослав Слабошпицький доводить, що часом сильнішою за будь-які слова може бути візуальна розповідь, тиша і пластика людського тіла на екрані.
Відмінні риси фільму
"Плем'я" Слабошпицького безперечно черпає натхнення з традицій німого кіно початку XX століття. Однак це не просто відродження давно забутої кіномови, а її радикальне переосмислення в сучасних реаліях.
На відміну від німих стрічок минулого, у "Племені" відсутні титри - письмові вставки з репліками персонажів. Замість них діалоги ведуться винятково мовою жестів, візуальною та універсальною для людей із порушеннями слуху по всьому світу.
Слабошпицький відмовляється від характерної для німого кіно зайвої театральності, гротеску і перебільшеної міміки. Його актори з-поміж тих, хто не чує, грають гранично натуралістично, без жодної манірності. Жести і рухи тіла в "Племені" максимально наближені до реальності.
Інша принципова відмінність - відсутність музичного супроводу і закадрового коментаря. Режисер досягає дзвінкої тиші, акцентуючи безмовний світ своїх героїв. Єдині звуки - випадкові шуми, грюкіт дверей, скрип мостин, що підсилюють відчуття присутності.
Технічно "Плем'я" також виділяється на тлі класичного німого кіно. Відмова від великих планів і використання довгих статичних планів-секвенцій занурює глядача в гіпнотичний ритм того, що відбувається. Мирослав Слабошпицький майстерно жонглює екранним часом і простором, створюючи незвичайні ракурси подачі жестової дії.
Цікаві факти про фільм "Плем'я"
Ці факти наочно демонструють безпрецедентний успіх і новаторський характер фільму:
- 132 хвилини - хронометраж фільму, неймовірно довгий для стрічки без жодного вимовленого слова і музики.
- Понад 50 нагород завоював фільм на різних кінофестивалях по всьому світу, зокрема приз Європейської кіноакадемії.
- 24 країни - у стількох країнах світу фільм вийшов у прокат, включно зі США, Канадою, Францією, Японією.
- 400 хлопців із порушеннями слуху переглянув режисер Слабошпицький на кастингах, перш ніж затвердити акторський склад із непрофесіоналів.
- 6 місяців тривали зйомки фільму з жовтня 2013 по березень 2014 року.
- Понад 50 мільйонів переглядів набрав фільм на YouTube, встановивши абсолютний рекорд для українського кіно.
- 16,3 млн гривень - загальний бюджет фільму, половину профінансувало Держкіно України.
Головні досягнення та нагороди фільму
- Понад 50 нагород на різних міжнародних кінофестивалях
- 3 нагороди на Каннському кінофестивалі 2014 року в програмі "Тиждень критики": Гран-прі "Тижня критики", Приз за найкращий фільм "Тижня критики", Приз за найкращу режисуру
- Приз найкращій художній роботі 2014 року на Міланському кінофестивалі
- "Сазерленд Трофі" за найоригінальніший і найкращий кінематографічний дебют на Лондонському кінофестивалі
- Приз Європейської кіноакадемії 2015 року в категорії "Найкращий фільм із країни, що не входить до ЄС"
- Рекорд переглядів для українського кіно - понад 50 мільйонів переглядів на YouTube
- Вихід у прокат у понад 24 країнах світу, включно зі США, Канадою, Францією, Японією та ін.
- 4-е місце в списку 100 найкращих фільмів українського кіно за версією українських критиків.
- Кінострічка отримала найвищі оцінки критиків і глядачів, ставши одним із найтитулованіших українських фільмів в історії.
"Плем'я" як культурний феномен
"Плем'я" Мирослава Слабошпицького стало воістину культурним феноменом і знаковою подією для світового кінематографа. Цей фільм увірвався на кіноарену, зруйнувавши усталені конвенції та межі можливого в кіномові. Його радикальна відмова від слів і звуку на користь візуального оповідання виключно мовою жестів глухих стала справжньою революцією.
Слабошпицький довів, що можна без слів передати всю глибину емоцій і смислів, залишаючись однаково зрозумілими глядачам будь-якої культури. Універсальність жестової мови "Племені" дозволила фільму об'єднати аудиторію в усьому світі, хоч би де він виходив на екрани.
Небувалий успіх картини - 3 нагороди на Каннському фестивалі, приз Європейської кіноакадемії, рекорд переглядів на YouTube понад 50 мільйонів - підтверджує її революційне новаторство. "Плем'я" з честю презентувало українське кіно у 24 країнах світу, довівши життєздатність і перспективи молодого національного кіномистецтва.
Досвід творців "Плем'я" надихає режисерів на сміливі експерименти з кіномовою та формами оповіді. Можливо, ми побачимо цілу хвилю фільмів мовами жестів, що збагачують візуальну культуру. Слабошпицький відчинив нові двері, і тепер Україна має йти вперед, розвиваючи цей рідкісний імпульс і творчу енергію. Успіх "Племені" - це тільки початок для українського кіно на шляху до світового визнання.
Коментарі: 1
1 Денз 11-06-2024 00:24
Шокуючий фільм, так фільм отримав нагороди, ну так, у Європі такі люблять. Але, якщо цей фільм не метафора, а дійсно відображає реальність, і так живуть глухонімі чи просто діти в інтернатах? Це дикий жах, який відбувається в нашому суспільстві?