
15 грудня 2022 року у Національному центрі «Український Дім» відбудеться виставковий проєкт «Лесь Лозовський: подолання смерті».
Лесь Лозовський – український художник 20-х років минулого століття. Він прожив коротке та неймовірно насичене життя між революцій та в атмосфері розквіту мистецького життя Києва. Постать художника таємнича та маловивчена.
Ми підготували програму, яка допоможе ближче познайомитися з творчістю Леся Лозовського. 15 грудня відбудеться конференція, медіаінсталяція та музична програма, що мають на меті акумулювати дослідження та розповісти про маловідомого, проте виняткового митця, чия доля відображає буремні події минулого століття.
У 2022 році пройшло 100 років з дня смерті художника. Лозовського знайшли вбитим за загадкових обставин, коли йому виповнилося всього 22 роки. Найбільш зріла частина життя художника припала на 1917-1922 роки. Тоді влада у Києві змінилася 14 разів, а мистецьке життя міста буяло попри все.
Робіт Лозовського залишилося зовсім мало, але кожна з них вражає. Лесь Лозовський вчився у Олександри Екстер, Олександра Мурашка, Михайла Бойчука та був дуже близьким зі своїм вчителем Георгієм Нарбутом. Є версія, начебто Нарбут передав своєму найталановитішому учневі секрет темпори – тому його роботи виглядають такими насиченими.
Цікаво, як Лозовський пройшов шлях від уникнення української ідентичності до переприсвоєння традицій. Художник ілюстрував книжки Павла Тичини, Михайла Коцюбинського і навіть “Заповіт” Тараса Шевченка. Розробив власний шрифт, яким послуговувався під час оформлення книг та нот. Він міг би посісти визначне місце у світовому мистецтві, але загубився у вирі політичного тиску Росії на Україну.
Настав час відкривати свої імена!
Постать і доля Леся Лозовського є вихідною точкою для низки тем, які є надзвичайно актуальними сьогодні: про імперіалізм та децентралізацію, футуризм та його трансформацію, бойчукізм та публічне мистецтво, місто під час війни та митця як політичну фігуру.
Ми підготували програму, яка допоможе ближче познайомитися з творчістю Леся Лозовського:
11:00 – Початок роботи виставкового проєкту: медіаінсталяція «Портрет моєї душі» (автор – Дмитро Тентюк, музика – Катерина Гривуль та Максим Шалигін) та показ роботи Леся Лозовського «Богородиця» (1921)
14:30 – Панельна дискусія «Лесь Лозовський: Подолання смерті. 1922–2022»
Учасники: Діана Клочко, Олена Кошуба-Вольвач, Катерина Лебедєва, Тарас Самчук, Стелла Беньямінова, Дар'я Придибайло
Модератор – Олексій Ананов
16:00 – Лекція «Містична постать Леся Лозовського» кураторки проєкту Дар'ї Придибайло
18:00 – Презентація виставкового проєкту (3-й поверх Українського Дому)
18:15 – Виступ jazz noire / dark ambient гурту Dolgiy & Sidorkin (живий звук)
19.15 - Виступ ambient / industrial електронного дуету Diser Tape (живий звук).
20:00 – Закриття
У співпраці Українського Дому та Art Matters Ukraine
Кураторка Дар’я Придибайло
Партнери:
Національний художній музей України
Stedley Art Foundation
Український Кризовий Медіа-Центр
Goethe-Institut Ukraine
Адреса Національного центру «Український Дім»: м.Київ, вул. Хрещатик 2.