
Письменник, перекладач і філолог Остап Українець розповідає про поняття мовних норм, відмінність між суржиком, регіональним діалектом і літературною мовою.
Українська мова століттями зазнавала потужної русифікації і вже не вперше пробує дерусифікуватись. Сьогоднішнім прокляттям української мови вважається суржик, але безоглядна боротьба з ним може виявитися чи не менш шкідливою - в категорію "неправильної" мови дуже часто потрапляють навіть питомо українські слова, котрим не пощастило бути схожими на російські. Цей процес лише допомагає стирати діалектне різноманіття української мови і витісняє все, крім літературної мови. Треба розуміти, що пропагування єдиної нормативної українська мови та насильницьке викорінення діалектів - це більше російсько-радянська практика. Чим суржик відрізняється від діалекту і чому їх шкідливо плутати?
Письменник, перекладач і філолог Остап Українець розповідає про поняття мовних норм, літературної мови і того, що таке "правильна українська мова" (та чому її не існує).
Чим літературна мова відрізняється від нормативної?
Скільки існує правильних версій української мови?
В чому насправді полягає проблема суржика?
Чому ніхто з нас не говорить "правильною" українською мовою (і слава Богу)?
Чи існує "правильна" українська мова?
Коментарі: 3
1 Андрій 20-10-2021 20:17
Буває люди в якихось регіонах і селах розмовляють суржиком, наприклад, як тут казали - в прикордонних районах. Але не розумію навіщо сценаристи і режисери в кіно і на телебаченні створюють медіа продукцію з суржиком, таким чином вони стандартизують неосвіченість населення і відображають людей відсталими.
2 Stas 24-10-2021 18:20
не суржик проблема, а люди, які не хочуть вчитися елементарної грамотності - і таких багато
3 Сергій 25-10-2021 09:12
Суржик нікому не подобається, але немає жодної країни де б розмовляли на чистій літературній мові, у кожного регіону свій діалект і це не тільки в українській мові, а в усіх мовах світу, чим більше мов ти знаєш тим простіше це тобі зрозуміти, як на мене діалект не саме страшне з чим стикається людина в свому житті і за діалектом можна зрозуміти з якого регіону людина, мовний діалект був і є різний навіть між сусідніми селами.