
Як повідомляє www.bbc.com, апеляційний суд Амстердама оголосив рішення у справі про приналежність "скіфського золота" - колекції археологічних об'єктів, яка вже восьмий рік перебуває в Нідерландах. Її повернуть Україні.
"Музей Алларда Пірсона (APM) має передати так звані кримські скарби державі Україна", - йдеться у вердикті.
Вирішальне засідання у цій справі відбулося ще у квітні, але рішення оголосили тільки зараз.
Довгоочікувана перемога в суді Амстердама! «Скіфське золото» повернеться до України. Вдячний суду за справедливе рішення, а командам @minjust_gov_ua, @MFA_Ukraine та @MKIPUkraine за результат. Ми завжди повертаємо своє. Спочатку повернемо «скіфське золото», а потім і Крим. - зробив заяву у соцмережах Президент України, Володимир Зеленський.
Мова йде про колекцію з кримських музеїв, які вивезли на виставку ще до анексії Росією півострова.
"Хоча експонати музею походять із Криму і в цьому сенсі також можуть розглядатися як спадщина Криму, вони є частиною культурної спадщини України", - йдеться у повідомленні суду.
Почалася ця історія влітку 2013 року, коли з експонатів київського Музею історичних цінностей та ще чотирьох музеїв, розташованих у Криму, сформували колекцію з 584 експонатів (понад дві тисячі предметів) вартістю близько мільйона євро.
Так з'явилася виставка "Крим - золото і таємниці Чорного моря". Значно пізніше її назвуть "скіфським золотом" - що не зовсім коректно, оскільки далеко не всі експонати колекції мають стосунок до скіфів, і поготів не всі є золотими: велика її частина - це бронзові, керамічні й навіть дерев'яні вироби.
В рамках рутинної міжнародної культурної співпраці в липні 2013 року колекція виїхала у німецький Бонн. Там, у Рейнському крайовому музеї, виставка пережила початок українського Євромайдану і зустріла новий, 2014 рік.
На початку лютого 2014-го, згідно з підписаним контрактом, експонати перевезли в Амстердам, в музей Алларда Пірсона, де їх мали демонструвати до кінця серпня. Тут виставка пережила зміну влади в Україні, а потім і не визнану ані Україною, ані Нідерландами анексію Росією Криму - місця, звідки походила левова частка її експонатів і куди за замовчуванням їх мали повернути.
Вже наприкінці березня 2014 року тодішній український віцепрем'єр з гуманітарних питань Олександр Сич заявив, що, за його інформацією, російська влада має намір вивезти експонати кримських музеїв, які перебувають на виставках за межами України, до Ермітажу.
Тому український уряд ухвалив рішення передати усі такі експонати безпосередньо у розпорядження міністерства культури України - зазвичай експонатами розпоряджаються музеї, в яких вони виставляються на постійній основі.
Мінкульт, своєю чергою, заочно вилучив ці експонати у кримських музеїв та передав їх на зберігання до київського музею історії України.
Суто бюрократична, на перший погляд, суперечка між музеями та міністерствами різних країн за ці роки перетворилася на запеклу політичну баталію за участі найвищих державних посадовців України та Росії.
Коментарі: 1
1 Sawyer 18-11-2021 19:09
Цікава історія виставки «Скіфське золото». Унікальна виставка виробів із золота, понад 2000 предметів, із 4 музеїв Криму та 1 музею Києва. Проходила в В Амстердамі, в археологічному музеї Алларда Пірсона з 7 лютого до 31 серпня 2014 року.
Після захоплення Криму в 2014 році, Росія стала вважати Скіфське золото теж своїм.