
Дебютував Віртуальний музей української діаспори: https://diaspora.com.ua/. Це освітньо-дослідницька платформа, метою якої є збереження та публікація оцифрованої колекції Музею української діаспори в Києві та його партнерів з України та з-за кордону. Вона також прагне поширювати знання про історію та культурну спадщину світового українства, діяльність українських інституцій у світі, видатних особистостей українського походження, публікувати наукові та освітні матеріали з діаспорознавства. Платформа зберігає незмінну об'єктивність у підходах та чіткий і лаконічний стиль, дотримуючись традиційної академічної структури.
Факти про Віртуальний музей української діаспори:
- Сайт покликаний розповісти українцям про історію діаспори та її внесок у боротьбу за незалежність України.
- На момент запуску на сайті опубліковано близько 400 оцифрованих експонатів.
- У колекції Музею української діаспори близько 20 000 предметів.
- Опубліковано понад 100 артефактів із колекцій українських організацій світу.
- У розділі "Імена" представлені біографії та фото 80 представників трьох хвиль еміграції.
- Створено окремі тематичні розділи, присвячені діячам діаспори та українцям у Канаді та Австралії.
- Опубліковано фахові дослідження з теми діаспори.
- Триває робота зі збору інформації про колекції українських артефактів, що зберігаються в музеях та архівах усього світу.
Віртуальний музей української діаспори створено Музеєм української діаспори (м. Київ, Україна) та Міжнародним благодійним фондом світових українців “Діаспора” за участі Музею історії міста Києва, Центру української культури та освіти “Осередок” (Вінніпеґ, Канада), Українського Національного Музею в Чикаґо (США), Української вільної академії наук (Нью-Йорк, США). До кола партнерів планується залучати й інші інституції та приватних осіб.
В момент запуску Віртуального музею української діаспори на онлайн-платформі представлено близько 400 оцифрованих експонатів. Платформа має окремі тематичні та меморіальні розділи, присвячені визначним постатям, таким як Микола Плав'юк, останній президент Української Народної Республіки в екзилі; Олександр Кошиць, диригент і композитор; мистецька династія Кричевських; українська громада Канади та Австралії. Розділ "Імена" містить біографії та фотографії 80 представників трьох хвиль еміграції. Сюди входять як відомі постаті, які справили значний вплив у різних галузях, так і ті, хто досі є відносно невідомими на Батьківщині. Також було докладено зусиль для збору та публікації інформації про колекції українських артефактів, що зберігаються в музеях та архівах по всьому світу, а фахові дослідження на цю тему були опубліковані на сайті.
За словами Оксани Підсухи, головного редактора проєкту, мистецтвознавця, директора Музею української діаспори, колекція музею наразі налічує близько 20 000 експонатів. Оцифрування та публікація в Інтернеті надають пріоритет творам мистецтва та надзвичайно дефіцитним історичним артефактам. На сьогоднішній день Віртуальний музей української діаспори опублікував понад 100 артефактів з різних українських установ по всьому світу.
За словами наукової керівниці проєкту, Ольги Сухобокової, кандидата історичних наук, наукового співробітника проєкту, створення сайту має велике значення. Він покликаний інформувати українців про історію української діаспори, її внесок у здобуття незалежності країни та збереження культурних і духовних надбань нації в екзилі. Це особливо актуально зараз, коли українське суспільство переосмислює свою історію та усвідомлює значення внеску світового українства у нашу боротьбу та майбутній успіх.
Команда проєкту:
Оксана Підсуха, шеф-редакторка та кураторка
Ольга Сухобокова, наукова керівниця
Ганна Лексіна, головна редакторка
Олена Подобєд, наукова редакторка
Юлія Ковальська, виконавча директорка
Олександра Драч, наукова редакторка
Олександра Підсуха, літературна редакторка й перекладачка
Проєкт реалізовано за підтримки Українського культурного фонду (УКФ).