
З 13 березня 2024 року Музейно-виставковий центр Музею історії міста Києва запрошує відвідати виставку акварелей Якова Басова «Вічний струм життя».
Яків Басов – видатна постать в українському мистецтві акварелі другої половини XX століття. Уродженець Сімферополя, він більшу частину свого творчого шляху провів у мальовничій Алупці, де черпав натхнення з кримської природи та місцевого колориту. Спадщина Басова є невіддільною складовою культурного надбання Кримського півострова. Перед своєю смертю у 2004 році митець зробив безцінний дар – передав більшість своїх творінь до збірок різних кримських музеїв. На жаль, доля та нинішнє місцеперебування цих шедеврів достеменно невідомі.
Проте виставка "Вічний струм життя" дає унікальну нагоду пізнати творчий геній Басова через акварелі, що збереглися у приватній колекції. Ці роботи вабитимуть відвідувачів своєю ніжністю та ліризмом, запрошуючи поринути у світ сентиментальних спогадів та омріяних візій. Акварелі Басова є втіленням невичерпної життєвої сили та відданості мистецтву, що надихатиме майбутні покоління художників. Відвідувачі матимуть нагоду насолодитися безсмертними творами великого майстра та відчути магію перетворення води на барви вічності.
Яков Басов був майстром пейзажу, і його роботи сповнені енергією та емоціями моря. Природа в його роботах - це жива, динамічна сила, що постійно змінюється. Вітер плутається в кипарисах, хвилі заколисують яхти, чайки кричать над рибалками та багато іншого! Все на картинах Басова живе рухом та енергією. Від пагорбів до кипарисів, що хитаються, від хвиль, що набігають на яхти, до чайок, що кричать над рибалками, роботи Басова - це свято природи у всіх її проявах.
Пристрасть художника до дослідження Кримського півострова та численних подорожей материковою частиною України помітна в його роботах. Унікальний стиль Басова полягає не лише в сюжеті, а й у самому пейзажі. Він вважав, що пейзаж - це "святая святих" для розмови з людиною. Небо, дерева, море для нього поруч. Це та сфера, де за допомогою живопису можна відповідати на запитання глядача в діалозі", - пояснив свій вибір художник. Для нього, як для пейзажиста і мариніста, найважливішим було знайти в природі ті мінливі стани, які характеризують її гармонію, сутність і здатність духовно підносити людину.
Художник вважав, що живопис - це мистецтво символів, яке дозволяє художнику імітувати реальний світ у справді неповторний спосіб. Вони можуть створити не натуралістичний твір, а застиглий образ, що передає суть миті часу. Вони можуть дати ключ до спійманих миттєвостей і транслювати "вічний плин життя". Для втілення вічної теми природи Басов шукав власні художні засоби, і результати не можна не назвати вражаючими! Композиції художника ніби запрошують стати "співучасником зображуваного". Колір у його роботах - освітлення, повітря, тональність - настільки емоційний! Характерною рисою стилю Басова є підсвідоме спонукання глядача до сприйняття природи та роздумів.
Творчість художника поділяється на два періоди. До 1960-х років Басов експериментував з матеріалами, інструментами та стилями, після чого віддав перевагу акварелі. На виставці представлено чудове розмаїття акварелей Якова Басова, створених у 1970-1990 роках.
Виставка організована у партнерстві з Galerie Les Noms. Галерея має вражаючу колекцію з майже 2000 робіт українських художників ХХ та ХХІ століть, і зараз активно популяризує українське мистецтво в Європі. Нинішня виставка продовжує традицію успішної співпраці Музею історії Києва з галереєю. У 2019 та 2020 роках вони об'єднали зусилля для проведення двох неймовірних виставок українського класичного мистецтва: "Перші імена" та "Магія мазка. Діалог двох геніїв". На цих виставках були представлені приголомшливі графічні роботи двох найвідоміших художників України - Івана Марчука та Миколи Новікова.
Адреса МВЦ Музею історії міста Києва:
м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 7.
Графік роботи експозиції:
Ср.-Нд.: 12:00-19:00, Пн-Вт.: вихідні
https://www.facebook.com/kyivhistorymuseum