
З 19 червня до 31 липня 2024 р. в Національному музеї декоративного мистецтва України відбуватиметься виставка «РАЙ: ІКОНИ НА ЯЩИКАХ З-ПІД ОЗБРОЄНЬ». Проєкт представляє унікальний мистецький діалог між сучасними художниками Сонею Атлантовою та Олександром Клименком і видатною українською художницею Катериною Білокур.
Новий виставковий проєкт присвячується темі Раю і пам’яті Катерини Білокур. У серії робіт з 14 ікон, що експонуватимуться на виставці, відбувається спроба своєрідного діалогу з творчим спадком видатної художниці. Простір класичної ікони наповнюється квітами (що є стрижневим образом у творчості К. Білокур) як символічним уособленням раю. Рай Катерини Білокур отримує нові смислові навантаження (зокрема богословські) і стає головною антитезою війни та смерті. Простір раю осмислюється як простір свободи й щастя, як те, за що борються українці, і як кінцева точка нашого шляху. Таким чином своєрідною іконою раю стає мирна Україна після перемоги над ворогом…
СОНЯ АТЛАНТОВА – художниця, письменниця. Працює у галузі монументального і станкового малярства, книжкової графіки, інсталяції, учасниця низки виставок в Україні та за кордоном.
ОЛЕКСАНДР КЛИМЕНКО – художник, мистецтвознавець, письменник (під псевдонімом Олаф Клеменсен), член Національної спілки художників України. Працює в галузі станкового та монументального живопису. Учасник виставок в Україні та за кордоном, організатор літературно-мистецьких акцій та перформансів. Автор низки мистецтвознавчих статей та прозових і поетичних книжок.
Виставка включає:
- 14 ікон Соні Атлантової та Олександра Клименка
- 3 оригінальні твори Катерини Білокур: "Квіти і калина" (1940), "Польові квіти" (1941), "Буйна" (1944–1947)
«Катерина писала Рай Земний, Соня ж і Олександр пишуть Рай Небесний" - зазначила мистецтвознавиця Зоя Чегусова, вітаючи митців з відкриттям. "Простір класичної ікони наповнюється квітами, що є стрижневим образом у творчості Білокур, як символічним уособленням раю. Рай Катерини Білокур отримує нові смислові навантаження і стає головною антитезою війни та смерті», - говорить художник Олександр Клименко.
«В цих іконах літургійний діалог доповнюється і мистецьким діалогом: професійних художників Атлантовоі-Клименка, в чиїх образах Господа, Богоматері, святих апріорі відтворюється Рай Небесний та геніальної Катерини Білокур, яка все своє життя у своїх полотнах створювала Рай Земний: навіть в картинах, датованих роками війни - 1941, 1944 рр., представлених в проєкті», – зазначає відома мистецтвознавиця Зоя Чегусова.
«Мене вразили картини, які Катерина Василівна писала під час Другої світової війни, під час окупації. Вважалося, що художниця не малювала під час війни і картин цього часу немає. Але це не так. Саме в окупованій Богданівці Катерина Білокур створила п’ять картин. На мій погляд, це її найсильніші роботи. Це просто «космос» і віра в те, що вона може людям сказати дуже багато», – поділилася думками дослідниця творчості Катерини Білокур Олеся Авраменко.
Проєкт "Ікони на ящиках з-під озброєнь" розпочався у 2014 році. Кошти від продажу робіт спрямовуються на підтримку Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. М. Пірогова. За словами Геннадія Друзенка, президента ПДМШ, "За 10 років війни медики шпиталю врятували життя 90 тисячам українських військових, 35 тисяч з яких – за останні 2,5 роки".
Виставка «РАЙ: ІКОНИ НА ЯЩИКАХ З-ПІД ОЗБРОЄНЬ» – це потужний мистецький проєкт, який поєднує історичну спадщину з сучасним мистецтвом, символічно трансформуючи інструменти війни в образи миру та надії. Вона триватиме до 31 липня 2024 року, пропонуючи відвідувачам унікальну можливість осмислити концепцію раю через призму української культури та сучасних реалій.
Графік роботи музею:
Понеділок-вівторок - вихідні
Середа-неділя - з 10:00-18:00
Адреса Національного музею декоративного мистецтва: м. Київ, вул. Лаврська 9, корпус 2.
https://www.facebook.com/DecArtMuseum