
Люди й Фантастичні ЗВІРІ - 120+ картин Марії Примаченко на віртуальній відео-виставці від каналу Дивіться, митець/Look, that is the artist :
У відео - жива музика у виконанні інструментальної капели ансамблю української автентичної музики «Божичі»: http://www.bozhychi.com.ua
Марія Примаченко (1909 - 1997) - видатна українська художниця, яскрава представниця наївного мистецтва. Вона розробила неповторний стиль, впізнаваний в усьому світі, і створила цілий всесвіт химерних істот, звірів, птахів і квітів. Її твори вирізняються яскравою, гармонійно збалансованою колористикою, розмаїттям композиційних рішень, багатою орнаментикою (рослинною та геометричною) і сюжетним розмаїттям.
Марія Примаченко об'єднала у своїй творчості елементи українського живописного та поетичного фольклору. Вона створила свій унікальний художній стиль, що виражає її індивідуальність і творчу самобутність. Художниця часто використовувала алегорії та наділяла звірів людськими рисами. Її шанувальники можуть самостійно знайти ці паралелі.
Крім того, авторка доповнювала свої роботи оригінальними текстовими підписами. Процес її творчості поєднував у собі конкретне мислення, інтуїцію, фантазію та підсвідоме.
Творчий стиль Марії Примаченко - містить у собі спадщину кількох поколінь, має своє коріння в найдавніших мистецтвах, як-от "двочастинне" зображення звірів у палеоліті, образи фантастичних істот і птахів у язичницьких культурах і слов'янській міфології. Художниця розвиває і трансформує традиційні символи народного мистецтва, наповнюючи їх новим змістом.
Марія Примаченко була правшею, але писала лівою рукою. Вона постійно вчилася у поліської природи і, не володіючи професійними навичками, використовувала звичайний ватман і пензлі фабричного виготовлення для роботи гуашшю та аквареллю. Вона віддавала перевагу гуаші, щоб створювати соковиті та декоративні плями з чіткими силуетами.
Художниця об'єднала малюнок і живопис, створюючи одночасно мальовничу графіку та графічний живопис. Вона майстерно використовувала композицію і обирала горизонтальний формат для оповідних композицій і вертикальний для величних репрезентативних робіт. Вона відчувала ритм бездоганно, її форми завжди були добре узгоджені й водночас не статичні: рослини, пелюстки квітів представлені у взаємодії. Усі елементи її робіт утворюють ансамбль із власним ритмом і формами.
Для довідки, наївне мистецтво (англ. naïve art) — включає як самодіяльне мистецтво (живопис, графіку, декоративне мистецтво, скульптуру, архітектуру), так і образотворчі роботи художників-самоучок, які світоглядно входять до загальної народної творчості. Крім Марії Примаченко, відомими представниками наївного мистецтва в Україні є Катерина Білокур, Семерня Олесь, Поліна Райко, Никифор Дровняк.
Дивіться також відео: Кураторська екскурсія виставкою «Марія Примаченко - Дарую Україні!», яку провів Едуард Димшиц – київський мистецтвознавець, академік, колекціонер. Виставка відбувалася у Національному музеї у Львові.
Коментарі: 1
1 Vicster 25-05-2023 20:17
Марія Примаченко - це цілий всесвіт, наповнений глибоким міфологізмом і психологізмом, оригінальним баченням природи і людства. Її геній стоїть поряд з Анрі Руссо, Ніко Піросмані, Катериною Білокур.