
З 2 листопада до 24 грудня 2023 року у Dymchuk Gallery відбуватиметься виставка «Невизначений простір» Наталії Лісової.
Dymchuk Gallery представляє проєкт "Невизначений простір" - живопис, графіку та відео Наталії Лісової. Роботи були створені після повномасштабного вторгнення і представлені у вигляді серії пейзажів та інтер'єрів. Проєкт має на меті викликати у глядачів відчуття невизначеності, і художня майстерність Наталії Лісової очевидна в тому, як вона цього досягає. Чорно-білі димчасті полотна використовуються для фіксації простору та спогадів про мирне життя задовго до неприємної переоцінки цінностей та війни. Через страх втрати, мисткиня почала документувати значущі місця та людей, створюючи комплекс спогадів, де їй було комфортно загубитися.
Монохромні інтер'єри художниці здаються моторошними та покинутими, а пейзажі - воротами до світу, одночасно безпечного та непевного. Така фіксація на відсутності кольору гарантує, що спогади залишаються самодостатніми, зафіксованими в художній рамці. Це підхід авторки до стабілізації, документування та збереження часу, теперішнього та майбутнього. З часом спогади втрачають деталі, стають менш правдивими та схильними до змін.
Цей метод архівування має на меті зафіксувати суть спогаду, залишивши по собі лише одне враження. Це схоже на те, як художник навмисно стирає деталі свіжого спогаду, повертаючи його у стан далекого минулого, де вже нічого не можна втратити. Залишається головне, приховане туманом часу. Сьогодні багато людей намагаються зафіксувати час і реальність, створюючи численні фотографії, але рідко переглядають їх.
На противагу цьому, метод стирання передбачає, що художниця створює детальний і точний малюнок, а потім стирає його за допомогою таких інструментів, як пензлі, ганчірка або руки. Ця техніка не вимагає реалістичності, щоб передати щирість, а радше справжній внутрішній настрій, без заглиблення в деталі.
Через біль і втрати війни сприйняття простору стало емоційно насиченим, а відчуття ландшафту - складнішим. Зараз складно споглядати ландшафт без рефлексій: який досвід війни пережила ця земля, де зараз знаходиться ця територія, чи є вона окупованою, чи страждає від обстрілів і, чи надає вона притулок американським військовим. Через глибоку прив'язаність до українського простору авторка не може жити за кордоном. Регулярна взаємодія з фізичним оточенням стала для неї щоденною необхідністю, оскільки забезпечує стабільний фундамент, відчуття цілісності та надію на майбутнє.
Докладніше про виставку на сайті https://dymchuk.com
Адреса Dymchuk Gallery: м. Київ, вул. Ярославська, 21.