
З 28 липня до 6 листопада 2022 року у Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького триватиме виставка "Марія Примаченко «Дарую Україні!».
Це унікальна нагода дізнатися з перших уст, як дослідник формував колекцію впродовж 30 років, почути розповідь про спілкування з сином художниці – Федором, а також усі деталі створення проєкту.
До експозиції "Марія Примаченко. «Дарую Україні!»" увійшли близько ста творів художниці. Переважна частина композицій репрезентують пізній період творчості мисткині, останнє десятиріччя її життя.
Дивитись відео - кураторська екскурсія виставкою “Марія Примаченко «Дарую Україні!»”, яку провів Едуард Димшиц
У монтажі використано світлини Віктора Марущенко та Maria Prymachenko Family Foundation
Едуард Димшиц – співкуратор мистецького проєкту "Марія Примаченко. «Дарую Україні!»", київський мистецтвознавець, академік, колекціонер, який надав для експонування роботи мисткині.
Едуард Димшиц - академік Європейської академії наук, мистецтв та літератури, почесний академік Національної академії мистецтв України, заслужений діяч мистецтв України.
Марія Примаченко (1909 – 1997) — яскрава представниця «наївного» мистецтва, яка створила унікальний впізнаваний стиль; створила цілий всесвіт чудернацьких істот, звірів, птахів, квітів. Для її творчості характерні: яскрава, гармонійно збалансована колористика творів, різноманітність композиційних вирішень, багата орнаментика — рослинна та геометрична, сюжетне різнобарв’я.
Переважна частина експонованих композицій на виставці Марія Примаченко - "«Дарую Україні!»" репрезентують пізній період творчості мисткині, останнє десятиріччя її життя. Дослідник Едуард Димшиц збирав їх упродовж 30 років. Більшість робіт він придбав у родини художниці, в її батьківській оселі в селі Болотня, що на Київщині.
У творчості Марії Примаченко поєдналися витоки українського живописного та поетичного фольклору. Художниця виробила свій мистецький стиль, для якого характерні: яскрава, гармонійно збалансована колористика творів, різноманітність композиційних вирішень, багата орнаментика – рослинна та геометрична, сюжетне різнобарв’я.
Мисткиня часто вдавалася до алегорій, наділяючи звірів людськими рисами. Шанувальники таланту художниці зможуть самостійно відшукати ці паралелі.
Авторка доповнювала свої роботи оригінальними текстовими підписами, які органічно пов’язані з малюнками. У межах виставкового проєкту окрему увагу буде зосереджено саме на цій частині творчості Марії Примаченко.
Адреса музею: м. Львів, проспект Свободи 20.
Сайт музею:
nml.com.ua